منوي اصلي
لینکهای سریع
ساختار اداري
مطالب سايت
بخش خبري
امكانات سايت
آمارها
پروژه هاي عمراني
ايلات استان كرمانشاه
سيماي عشايري استان
راهنمای ارباب رجوع
درباره ما
درخواست خدمت

آمار كاربران
_BLOCKTITLE

_CLICKTOVIEW
آخرين بروز رساني

آخرين بروز رساني  1396/1/21

تامین 30 درصد گوشت قرمز استان کرمانشاه توسط عشایر

علی‌اشرف آزادی در گفت و گو با خبرنگار ایسنا منطقه کرمانشاه با بیان اینکه عشایر استان کرمانشاه حدود یک میلیون و 500 هزار راس دام دارند، اضافه کرد: بیش از یک میلیون هکتار از مراتع استان کرمانشاه در اختیار عشایر این استان است.


مدیرکلامور عشایری استان کرمانشاه با اشاره نقش مهم عشایر در تولید، اضافه کرد: عشایر استان کرمانشاه سالانه 10 هزار تن گوشت قرمز، 24 هزار و 500 تن شیر، 1630 تن الياف دامي(پشم، كرك، مو) و 600 تن روغن حيواني تولید و از این طریق در چرخه تولید کشور نقش آفرینی می کنند.

آزادی ادامه داد: عشایر استان کرمانشاه همچنین سالانه 118 هزار تن انواع محصولات زراعی و بیش از 25 هزار تن محصولات باغی تولید دارند.

 
وی با بیان اینکه سالانه بيش از 21 هزار و 900 قطعه انواع صنايع دستي شامل چيغ، چادر، خورجين، توبره، گليم، گيوه، قالي و قاليچه،نمد، موج، جاجيم و... توسط عشایر استان کرمانشاه تولید می‌شود، افزود: در حوزه گیاهان دارویی نیز عشایر استان در شهرستانهای مختلف در کشت گیاهان دارویی شامل موسیر، آویشن، گل گاوزبان، درخت بنه، کاپاریس و ... فعالیت دارند.

مدیر امور عشایری استان کرمانشاه در ادامه به ارائه گزارشی از عملکرد دولت یازدهم در بخش خدمات رسانی به عشایر پرداخت و اظهار کرد: دولت در چهار سال اخیر در بخش آبرسانی سیار به عشایر با اعتباری برابر 55 میلیارد ریال با همكاري تشكل هاي عشايري به صورت مستمر سالانه با بکارگیری حدود 40 دستگاه کامیون آبرسان تامین آب شرب بیش از شش هزار خانوار عشایر و دامهای آنها به صورت سیار در نقاط ییلاقی و قشلاقی داخل و خارج استان را به انجام رسانیده و روزانه بیش از 1200 مترمکعب آب آشامیدنی سالم بین خانوارهای عشایر استان توزیع شده است.
 
آزادی بیان کرد: با توجه به نياز عشایر به راه هاي ارتباطي جهت تردد خود و احشام و نيز ضروري بودن وجود اين راه ها به منظور تسهيل در ارائه خدمات از قبيل آبرساني سيار، سوخت رساني، گاز رساني و... نگهداري، تعمير، و ريزش برداري بیش از 286 کیلومتر از ایل راه های عشایر با هزینه اعتبار هشت میلیارد ریال انجام پذیرفته است.

آزادی اضافه کرد: با اختصاص اعتباری معادل 22 میلیارد ریال از محل مصوبات سفر مقام معظم رهبری علاوه بر احداث 27 دهنه پل در مسیر راه های ارتباطی عشایراستان، بیش از 310 کیلومتر از راه هاي عشايري شهرستانهای صحنه، گيلانغرب، دالاهو، ثلاث، سرپل نیز مورد احداث، مرمت، نگهداري و بازگشایی قرار گرفته اند.

مدیر امور عشایری استان کرمانشاه ادامه داد: در چهار سال گذشته در راستاي تسريع درامر گازرساني به عشاير و ساماندهي به وضعيت موجود و ارائه خدمت بيشتر به اين قشر مولد و جلوگيري ازتخريب جنگلها ومراتع، با پيگيري به عمل آمده کمک به حمل گازرساني به عشاير در قالب طرح سوخت فسيلي با هزینه کرد 2.8 میلیارد ریال بیش از 2500 خانوار از عشایر تحت پوشش این طرح قرار گرفته اند.
 
وی در ادامه اشاره ای هم به ساماندهي منابع آبي عشاير و آبرسانی ثابت به عشایر داشت و افزود: بهسازی دو دهنه چشمه، حفر سه حلقه چاه، اجرای 1100 متر خط انتقال آب، احداث سه مورد مخزن آب شرب با مساحت 75 متر مکعب، احداث آبشخور دام به طول 130 متر و... از جمله این اقدامات بوده است.

آزادی با اشاره به اجرای طرح زنجیره تولید گوشت قرمز، اظهار کرد: این طرح به منظور افزایش تولید گوشت قرمز، ایجاد شغل، بهبود درآمد خانوارهای عشایر، کاهش فشار بر مراتع، تحقق اقتصاد مقاومتی، پایداری در تولید و جلوگیری از فروش زود هنگام دامها توسط تشکلهای به صورت مشارکتی و انعقاد قرارداد با عشایر استان با تعداد حدود 45 هزار راس دام سبک به مرحله اجرا درآمده است.
 
آزادی اظهار کرد: جامعه عشايري استان کرمانشاه با 14 هزار و 109 خانوار و جمعيتي معادل 79 هزار و 207 نفر در قالب 14 ايل (كلهر، سنجابي، كرند، قلخاني، گوران، ثلاث باباجاني، جاف، جمهور، تركاشوند، زوله ، زنگنه، بان زرده، پايروند، بالاوند، زردلان و طايفه مستقل عثمانوند) 69 طایفه و 271 تیره، دوره ييلاقي خود را عمدتاً در داخل استان و دوره قشلاقي را در مناطق گرمسيري استان کرمانشاه و استانهاي ايلام، خوزستان و لرستان سپري مي کنند.ورود
نام کاربری

رمز عبور

چنانچه تاکنون عضو این سایت نشده اید می توانید با تکمیل فرم مخصوص عضویت به جمع کاربران این سایت بپیوندید و از امكانات مخصوص كاربران استفاده نمائيد .
امتیاز دهی به مطلب
انتخاب ها

 فایل پی دی اف فایل پی دی اف

 گرفتن پرينت از اين مطلب گرفتن پرينت از اين مطلب

 ارسال به دوستان ارسال به دوستان

 گزارش این پست به مدیر سایت گزارش این پست به مدیر سایت

اشتراک گذاري مطلب