منوي اصلي
لینکهای سریع
ساختار اداري
مطالب سايت
بخش خبري
امكانات سايت
آمارها
پروژه هاي عمراني
ايلات استان كرمانشاه
سيماي عشايري استان
راهنمای ارباب رجوع
درباره ما
درخواست خدمت

آمار كاربران
_BLOCKTITLE

_CLICKTOVIEW
آخرين بروز رساني

آخرين بروز رساني  1396/1/21

رئیس سازمان امور عشایر:گام‌های بلندی برای محرومیت‌زدایی عشایر باید برداشته شود

به گزارش فارس از کرمانشاه، کرمعلی قندالی ظهر امروز در مراسم اختتامیه همایش منطقه‌ای پنجمین کنگره ملی فرهنگ و هنر روستا و عشایر استان‌های غرب کشور که با محوریت استان کرمانشاه در شهرستان صحنه برگزار شد، اظهار داشت: علی‌رغم همه کمبودها و امکانات در مناطق محروم کشور باید در راستای اعتلای فرهنگ اصیل و ناب ایران اسلامی در روستاها و عشایر کشور همتی مضاعف شود و گام‌های بلندی برداشته شود.


رئیس سازمان امور عشایر افزود: به‌دلیل از دست دادن تراکم جمعیت مناطق عشایری بسیاری از فرهنگ‌ها نیز از این مناطق کوچ کرده و تنها راه احیای آن توجه به منزلت‌های اجتماعی در این مناطق و گام نهادن در راستای محرومیت‌زدایی است.

این مسؤول مهمترین مسئله فعالیت در حوزه فرهنگ روستا و عشایر را توجه به منزلت اجتماعی در این مناطق دانست و گفت: عمده مشکل جمعیت روستا‌ها عدم اشتغال در این مناطق نیست بلکه باید منزلت و شان اجتماعی روستا و عشایر با استفاده از اهرم فرهنگ و هنر تقویت و ارتقاء پیدا کند.

قندالی با بیان اینکه در حوزه عشایر و روستاهای کشور فرهنگ صرفه‌جویی وجود دارد، ادامه داد: امروزه باید در مناطق شهری نیز با کاربرد نکات مثبت فرهنگ صرفه‌جویی و ارتقاء منزلت اجتماعی بهره‌های لازم را کسب کرد.

رئیس سازمان امور عشایر با تاکید بر اینکه باید ستاد‌عالی کانون فرهنگی و هنری کشور بتواند فرهنگ غنی و توانمندی در مناطق روستایی را حفظ و انتقال دهد، افزود: فرهنگ عقیدتی، دینی و مذهبی در این مناطق با توجه به تنوع مذاهب و قومیت‌ها به‌عنوان فرهنگ هم‌زیستی باید گسترش پیدا کند و به اصول اخلاق نیز توجه بیشتری شود.

به گفته این مسؤول، برای برگزاری یک کنگره برنامه‌ریزی‌های کلانی انجام می‌شود اما باید پس از اختتامیه هر مراسمی از خروجی و دستاوردهای آن بیشترین بهره فرهنگی و هنری را کسب کرد.

قندالی با یادآوری اینکه در حوزه فرهنگ و هنر چالش جدی در حوزه فرهنگ روستا و عشایر احساس می‌شود، گفت: طرحی در شورای عالی عشایر به‌عنوان طرح ویژه ارائه خدمات فرهنگی به روستا و عشایر شامل توسعه فرهنگ ورزش، آموزش و... مصوب شده است.

به گفته این مسؤول، شورای عالی عشایر را یک نهاد قانونی و ملی در راستای رسیدگی به وضعیت جامعه عشایری کشور دانست.

وی با تاکید بر لزوم آسیب‌شناسی طرح مذکور ادامه داد: باید در ایجاد تحولی عظیم در مناطق محروم روستا و عشایر کشور تلاش کرد و با توجه به بررسی پتانسیل و کمبودها، حرکت و برنامه‌های لازم اتخاذ شود.

رئیس سازمان عشایر کشور اظهار داشت: سازمان عشایری کشور به عنوان سازمان متولی اقشار خاص در این مناطق خدمات‌رسانی دارد و در مناطق روستای هم باید امکانات و تجهیزات لازم فرهنگی و هنری بیشتر شود.

گفتنی است، در اختتامیه این مراسم از فعالان فرهنگی و هنری کانون‌های مساجد مناطق غرب کشور تجلیل شد.

 

 ورود
نام کاربری

رمز عبور

چنانچه تاکنون عضو این سایت نشده اید می توانید با تکمیل فرم مخصوص عضویت به جمع کاربران این سایت بپیوندید و از امكانات مخصوص كاربران استفاده نمائيد .
امتیاز دهی به مطلب
انتخاب ها

 فایل پی دی اف فایل پی دی اف

 گرفتن پرينت از اين مطلب گرفتن پرينت از اين مطلب

 ارسال به دوستان ارسال به دوستان

 گزارش این پست به مدیر سایت گزارش این پست به مدیر سایت

اشتراک گذاري مطلب