منوي اصلي
لینکهای سریع
ساختار اداري
مطالب سايت
بخش خبري
امكانات سايت
آمارها
پروژه هاي عمراني
ايلات استان كرمانشاه
سيماي عشايري استان
راهنمای ارباب رجوع
درباره ما
درخواست خدمت

آمار كاربران
_BLOCKTITLE

_CLICKTOVIEW
آخرين بروز رساني

آخرين بروز رساني  1396/1/21

مدیرکل امورعشایر استان در نشست خبری که به مناسبت هفته دولت

مدیرکل امورعشایر استان در نشست خبری که به مناسبت هفته دولت در سازمان جهاد کشاورزی برگزار شد ضمن گرامیداشت یاد وخاطره شهیدان رجایی و باهنر  به تشریح بحث های مربوط به عشایر پرداخت و گفت در صورت تخصیص اعتبار ایستگاه پمپاژ پشته  حاجیان شهرستان گیلانغرب تا پایان سال  به بهره برداری می رسد


جامعه عشايري استان کرمانشاه با 14109 خانوار و جمعيتي معادل 79207  نفر در قالب 14 ايل (كلهر، سنجابي، كرند، قلخاني، گوران، ثلاث باباجاني، جاف، جمهور، تركاشوند، زوله ، زنگنه، بان زرده، پايروند، بالاوند، زردلان و طايفه مستقل عثمانوند)دوره ييلاقي خود را عمدتاً در داخل استان و دوره قشلاقي را در مناطق گرمسيري استان کرمانشاه و استانهاي ايلام، خوزستان و لرستان سپري مي کنند. عشاير استان در طول تاريخ همواره در حفظ و تأمين امنيت مرزها و دفاع از كشور نقش مهم و قابل توجهي داشته اند. در ايام جنگ تحميلي ضمن تلاش وفعاليت در عرصه توليد با حضور در جبهه هاي جنگ و تقديم 400تنشهيد گلگون کفن و صدهاجانبازعزیز حضور چشمگيري در دفاع مقدس داشته و همواره حضور آنان در مناطق مرزي باعث حفظ امنيت بوده است. اين خانوارها با آداب و رسوم كهن و فرهنگ غني ايلي و عشيره اي و عليرغم محدوديت هاي موجود و عدم برخورداري ازامکانات مناسب بهداشتي، آموزشي و خدمات رفاهي با كمترين بار مالي براي دولت به توليد ادامه داده اند.

توليدات سالانه عشاير استان کرمانشاه

گوشت قرمز : بیش از 30درصد گوشت قرمز استان (10000تن)

شير : 24500 تن

الياف دامي(پشم، كرك، مو) : 1630 تن

روغن حيواني  : 600 تن

انواع صنايع دستي (چيغ، چادر، خورجين، توبره، گليم، گيوه، قالي و قاليچه،نمد، موج، جاجيم و...) بيش از21900 قطعه

شغل اصلي اين جماعت كم توقع و توليد كننده دامپروري و بالغ بر 1،549،076 واحد دامي حدود

 30 درصد از کل دام استان و 7 درصد از کل دام عشاير کشور را در اختيار دارند.

از لحاظ تعداد دام در اختيار عشاير، استان کرمانشاه در رتبه چهارم کشوري قرار دارد

 

مدیرکل امور عشایراستان کرمانشاه در خصوص پروژه ایستگاه پمپاژ پشته جاجیان  گفت: پروژه ایستگاه پمپاژ آب پشته جاجیان در شهرستان گیلانغرب  بعنوان یکی از مهمترین پروژه های آبی و خاکی استان، در راستای طرح تامین آب اراضی و تحول در معیشت عشایر  این منطقه  صورت می گیرید.

   وی با بیان اینکه با افتتاح این طرح  آب مورد نیاز اراضی کشاورزی 50    خانوار عشایر منطفه وآب مورد نیاز 300 هکتار از اراضی این منطقه جهت توسعه باغات و کشاورزی  تامین میشود گفت اعتبار برآورد شده و  مورد نیاز جهت احداث این ایستگاه پمپاژ60   میلیارد ریال  می باشد که در حال حاضر عملیات اجرایی طرح پیشرفت 30درصدی دارد و در صورت تخصیص اعتبار تا پایان سالجاری به بهره برداری می رسد.

آزادی  ادامه داد: ایجاد ایستگاه های پمپاژ و برداشت آب از رودخانه ها با هدف جلوگیری از هدر رفت آب و بالا بردن راندمان آب و توزیع آب در بین اراضی کشاورزی از     جمله اقدامات این دستگاه برای خدمت رسانی به عشایر استان است.

منطقه عشایری پشته حاجیان در 25کیلومتری شهرستان گیلانغرب   قرار دارد    که 50خانوار عشایر این منطقه حدودا 10000راس دام در اختیار دارند.ورود
نام کاربری

رمز عبور

چنانچه تاکنون عضو این سایت نشده اید می توانید با تکمیل فرم مخصوص عضویت به جمع کاربران این سایت بپیوندید و از امكانات مخصوص كاربران استفاده نمائيد .
امتیاز دهی به مطلب
انتخاب ها

 فایل پی دی اف فایل پی دی اف

 گرفتن پرينت از اين مطلب گرفتن پرينت از اين مطلب

 ارسال به دوستان ارسال به دوستان

 گزارش این پست به مدیر سایت گزارش این پست به مدیر سایت

اشتراک گذاري مطلب