مدیر کل امور عشایر استان کرمانشاه  گفت: بر اساس تقویم کوچ زمان رسمی کوچ عشایر از 30 آبان به سمت مناطق قشلاقی آغاز می‌شود .

 

 

 

 

 

 به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سازمان امور عشایر ایران و به نقل از روابط عمومی اداره کل امور عشایر استان کرمانشاه محمدی مدیر امور عشایری استان کرمانشاه در جلسه هماهنگی کوچ پاییزه عشایر استان کرمانشاه  با اشاره به اندیشیده شدن تمهیدات لازم برای تسهیل کوچ عشایر، از عشایر استان خواست برای کوچ به مناطق قشلاقی عجله نکنند.

وی گفت: عشایر استان کرمانشاه با 14 هزار خانوار در قالب 14 ایل و یک طایفه مستقل 80 هزار نفر جمعیت دارند که دوره ییلاقی خود را در سطح استان و دوره قشلاقی را در مناطق گرمسیری استان و استانهای ایلام، خوزستان و لرستان سپری می‌کنند.

محمدی ادامه داد: بر اساس تقویم کوچ زمان رسمی کوچ عشایر از 30 آبان آغاز می‌شود، البته برخی از عشایر بویژه آنهایی که به صورت سنتی کوچ می‌کنند و کوچ آنها بین یک ماه تا 45 روز طول می‌کشد، فرآیند کوچ خود را آغاز کرده‌اند عشایر نباید برای کوچ عجله کنند، از آنها خواست تا زودتر از زمان مقرر کوچ خود را شروع نکنند تا مشکلی برای آنها پیش نیاید.

مدیر امور عشایری استان کرمانشاه در ادامه با اشاره به احتمال بالای قاچاق دام حین کوچ عشایر در نقاط مرزی استان، گفت: اگرچه به منظور جلوگیری از قاچاق دام طرح هویت‌گذاری دام‌ها در دست اقدام است، اما از آنجایی که هنوز خیلی از دام‌های عشایر پلاک گذاری نشده‌ از عشایر می خواهیم تا برای جلوگیری از قاچاق دام با نیروهای نظامی و انتظامی همکاری داشته باشند.

وی ادامه داد: هماهنگی‌های لازم برای صدور کارت‌ تردد به ویژه برای آن دسته از عشایری که کوچشان در نقاط مرزی انجام می‌شود، صورت گرفته است.

محمدی سپس با بیان اینکه تدابیر لازم برای تامین سوخت عشایر در فصل کوچ اندیشیده شده، گفت: در سنوات گذشته سهمیه سوخت عشایر 400 لیتر بود که امسال با اقدامات خوب صورت گرفته این میزان به 800 لیتر افزایش پیدا کرده در استان کرمانشاه 21 مدرسه سیار عشایری داریم که با این تعداد کانکس مشکلی برای تحصیل فرزندان عشایر نخواهیم داشت.

وی با بیان اینکه عشایر استان کرمانشاه 4.2 درصد از جمعیت استان را شامل می‌شوند، گفت: 6.7 درصد از جمعیت عشایر کشور در استان کرمانشاه زندگی می‌کنند و  با در اختیار داشتن 1.5 میلیون راس واحد دامی از نظر تعداد دام در اختیار عشایر رتبه چهارم را در کشور دارند.

مدیر امور عشایری استان کرمانشاه سپس با اشاره به نقش مهم عشایر در تولیدات دامی و صنایع دستی، اظهار کرد: عشایر استان 30 درصد پروتئین مورد نیاز استان شامل 13 هزار تن گوشت قرمز، 27 هزار تن شیر و فرآورده‌های آن، 1700 تن انواع الیاف دامی شامل پشم، کرک و مو، 900 تن روغن حیوانی و 22 هزار قطعه انواع صنایع دستی تولید می‌کنند.

در ادامه این نشست نمایندگان ادارات و ارگان‌های مرتبط با حوزه کوچ به بیان نظرات خود برای اندیشیده شدن تمهیدات لازم برای کوچ عشایر با کمترین مشکلات پرداختند.ارسال شده در مورخه : دوشنبه، 29 مهر ماه، 1398 توسط mir  پرینت

مرتبط باموضوع :

 تشریح فعالیتهای سازمان در حوزه راهها  [ ، -78 فروردين ماه، -621 ] 329 مشاهده
 اعتبار آبرسانی به عشایر کرمانشاه محدود است  [ ، -78 فروردين ماه، -621 ] 646 مشاهده
 توزیع بیش از 2هزار جلد کتاب بین عشایر استان کرمانشاه  [ چهارشنبه، 8 خرداد ماه، 1398 ] 264 مشاهده
 arzyabi 1398  [ سه شنبه، 31 ارديبهشت ماه، 1398 ] 567 مشاهده
 زندگی جذاب چادرنشینان فرصت خوبی برای جذب گردشگر است  [ چهارشنبه، 8 خرداد ماه، 1398 ] 380 مشاهده
 
نام شما: [ کاربر جدید ]

نام شما (ضروری): 
ایمیل شما (ضروری): 
نظر:
کد امنیتی
کد امنیتی

  [ بازگشت ]

بازدیدکنندگان غیر عضو حق ارسال نظر و پیشنهاد در مورد مطالب این سایت ندارند .
برای استفاده از سرویسهای مخصوص کاربران عضو فرم عضویت را تکمیل نمائید .
امتیاز دهی به مطلب

انتخاب ها

 فایل پی دی اف فایل پی دی اف

 گرفتن پرينت از اين مطلب گرفتن پرينت از اين مطلب

 ارسال به دوستان ارسال به دوستان

 گزارش این پست به مدیر سایت گزارش این پست به مدیر سایت


اشتراک گذاري مطلب